Biżuteria i nie tylko :

Wpis

piątek, 29 lipca 2016

Szafir - jak go rozpoznać?

Szafir to kamień zaliczany do szlachetnych. Ma on piękną lazurową barwę. Słowo szafir pochodzi od greckiego: sappheiros i oznacza niebieski. Chociaż w przeszłości kojarzony był z kamieniem lapis lazuli, który występuje wyłącznie w niebieskiej barwie, to jednak prawdziwy szafir nie ma z nim nic wspólnego. W rzeczywistości szafir występuje w wielu barwach (fioletowy, zielony, żółty, pomarańczowy, a nawet bezbarwny), chociaż najpopularniejsza jest niebieska. Kolory różnią się w zależności od domieszek żelaza i tytanu.

 

Szafir jest odmianą korundu. Odznacza się wysoką twardością. To drugi, pod względem twardości, kamień, zaraz po diamencie. Wydobywa się go w Sri Lance, Birmie, Kambodży, Tajlandii, Kaszmirze, Australii. Na Dolnym Śląsku, w Kruczych Skałach występują też białe i przezroczyste szafiry. Najbardziej ceniony jest Szafir o tzw. błękicie kaszmirskim. Jest to kolor w odcieniu bławatka. Szafiry australijskie są najciemniejsze, a te ze Sri Lanki jaśniejsze.

 

Szafiry mogą mieć mikroskopijne puste kanaliki, które powodują u nich jedwabisty połysk. Nieraz wyrostki igiełek w szafirze ułożone są na wzór sześcioramiennej gwiazdy, wtedy szlifuje się je nadając im formę kaboszonu. Natomiast w wypadku ciemnych kamieni stosuje się szlif płaski, brylantowy, aby podkreślić ich przezroczystość.

Ponieważ szafir występuje w różnych odcieniach i inne kamienie lub syntetyczny korund, mogą go czasem przypominać, zachodzi pytanie, po czym poznać, czy dany pierścionek lub naszyjnik zawiera prawdziwy szafir? Najlepiej zwrócić uwagę na cenę. Jeśli biżuteria nie przekracza ceny kilkuset złotych, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z innym kamieniem. Szlify innych kamieni mogą przypominać szlify szafiru, jednak ze względu na to,że szafir to kamień szlachetny, a nie półszlachetny, czy też syntetyczny, jego cena jest znacznie wyższa. W sklepie jubilerskim raczej nie będzie problemu z oceną, jakie kamienie zawiera dana biżuteria, ponieważ producenci dokładnie opisują swoje wyroby. Natomiast jeśli mamy w domu biżuterię, którą dostaliśmy od kogoś, lub odziedziczyliśmy, ale nie wiemy ile jest warta, jakie kamienie zawiera i z jakiego dokładnie jest kruszcu, można to sprawdzić w laboratorium gemmologicznym. Odradzamy natomiast, poddawanie do wyceny biżuterii, w różnego rodzaju skupach złota, czy też lombardach. Takie instytucje mogą celowo bardzo zaniżyć wartość naszej biżuterii.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
bizuteriabizuteria
Czas publikacji:
piątek, 29 lipca 2016 13:02

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kochamy_bizuterie_victorias napisał(a) komentarz datowany na 2018/04/26 09:16:30:

    Trzeba przyznać że dla koneserów szafir to niebywały cud natury. Przenikająca głębia koloru, często niebieski dark blue. Na tyle piękny i stylowy że doczekał się swojej imitacji w postaci cyrkonii właśnie w kolorze szafirowym. Każda elegancka Kobieta powinna w posiadać przynajmniej pierścionek z cyrkoniami właśnie w szafirowej odsłonie.

Dodaj komentarz